|
|
Rok 1998. Z inicjatywy Jana Ziemowita Chełmickiego
(poniżej, na tle map w górnym prawym rogu) W wycieczce wzięli udział Chełmiccy: Ziemowit - linia
po Janie, Stefan - linia po Adrianie 2, Ludwik - linia po Adrianie 1 i
Tomasz - linia po Janie.
Od lewej: Ludwik, Ziemowit, Stefan, Gospodyni.
Od lewej: Ludwik, Ziemowit, Tomek.
Ciekawostką było zwiedzanie starego młyna, który zmieniono na elektrownię wodną.
Po krótkiej w serdecznej
atmosferze wizycie w Brudnicach, pożegnaliśmy wspaniałą Gospodynię i pojechaliśmy do Okalewa.
Poniżej prezentujemy zdjęcie wnętrza kościoła w Okalewie.
Po zwiedzaniu Okalewie pojechaliśmy na oddalony o kilka kilometrów cmentarz w Skrwilnie. Zdjęcia z cmentarza w Skrwilnie zamieściliśmy w zakładce „Nekropolie”. Ze Skrwilna pojechaliśmy do Chełmicy Dużej i Chełmicy Małej. W Chełmicy Dużej odwiedziliśmy neogotycki kościół parafialny pw. Św. Jakuba zbudowany w latach 1906-1917 według projektu Stefana Szyllera. Pierwszy kościół w Chełmicy był drewniany i swoje powstanie zapewne zawdzięcza właścicielom wsi, rodzinie Chełmickich. Była to niewielka i skromna drewniana budowla p.w. św. Jakuba.
Widok na piękne wieże kościoła w Chełmicy Dużej.
Ołtarz główny kościoła w Chełmicy Dużej
/ na
podstawie Kroniki Parafialnej - wydanej w rękopisie z 1980 r./ Stąd udaliśmy się do Dobrzynia nad Wisłą.
W mieście zwraca uwagę kościół pofranciszkański, pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP. Pierwotnie został wzniesiony w latach 1219 - 1316. Po pożarze w 1409 roku został odbudowany w 1436 roku. Później wielokrotnie był niszczony pożarami. Kościół jest jednonawowy połączony z zabudowaniami poklasztornymi. Szczególną uwagę zwróciliśmy na tablicę ufundowaną przez Stanisława Chełmickiego w 500-lecie obrony Zamku Dobrzyńskiego przed Krzyżakami w 1409 roku. Obroną dowodził nasz przodek Jakub ( Jan ) z Płomian. Zdjęcie tablicy w zakładce "Miejsca nam bliskie". Kolejnym miejscem było wejście na wzgórze zamkowe. Wokół roztaczał się piękny widok na Wisłę.
Wzgórze zamkowe
Od Lewej Ludwik, Stefan, Tomasz na wzgórzu Zamkowym w Dobrzyniu nad Wisłą. Pożegnaliśmy Dobrzyń i wróciliśmy do Warszawy. Pobieżne zwiedzenie miejsc związanych z naszą Rodziną zrodziło wiele pytań. Często w naszych rozmowach wracamy do odwiedzonych miejsc i planujemy powtórzenie spotkania z historią naszej Rodziny.
25 - 27 kwietnia 2008 r. Zaczęło się tak……… Mail od Stefana Chełmickiego z 29.01.2008 roku. Witaj Ludwiku,
Odezwał sie do
mnie Twój bliski kuzyn - Janusz z Częstochowy. Pozdrawiam Stefan. I tak zaczęła się zażyła znajomość między naszymi Rodzinami. Początkowo telefoniczna, internetowa a następnie poszerzona o wymianę informacji, dokumentów w czasie spotkań w Warszawie i Janowie. Zaprezentowaliśmy oryginały dyplomów potwierdzenia szlachectwa Felixa Chełmickiego ( Linia po Adrianie 1 ) herbu Nałęcz i Łukasza Kowalewskiego herbu Dołęga. Zarówno Felix jak i Łukasz byli naszymi pra, pra,.. dziadkami. Jeszcze jedna ciekawostka bardzo bliskiego pokrewieństwa Janusza i Ludwika-Wacława. Dziadkowie nasi byli braćmi a babcie Natalia i Helena były siostrami. W dniu 25 kwietnia 2008 roku doszło do spotkania Chełmickich Ludwika, Anny w domu Ireny i Janusza w Janowie pod Częstochową. Wieczór i popołudnie poświęcono na szczegółową analizę drzewa genealogicznego. Ciekawym elementem spotkania była wspólna analiza zdjęć rodzinnych i uzupełnianie wiedzy o naszych bliskich. Termin naszego spotkania nie był przypadkowy uzgodniliśmy nasz wspólny udział w spotkaniu Koła Nałęczów w Złotym Potoku w dniach 26-27 kwietnia. W trakcie spotkania Nałęczów poznaliśmy wiele ciekawych osób, zwiedziliśmy zespół parkowo - pałacowy Raczyńskich, muzeum im. Zygmunta Krasińskiego i przepiękną, ciekawą okolicę. Jednym z punktów spotkania było sprawozdanie z działalności Kola a także wybory. Do Zarządu Koła został wybrany Ludwik Chełmicki z rekomendacji starosty hr. Stanisława Rostworowskiego. Po zakończonych wyborach Irena i Janusz zaprosili wszystkich Nałęczów do swojej posiadłości. Tam spędziliśmy długi wspaniały wieczór przy winie w wyjątkowo ciepłej serdecznej atmosferze.
Od lewej Janusz, Ludwik i Zygmunt Chełmiccy. Od lewej Ludwik Chełmicki, hr. Stanisław Rostworowski, Janusz Chełmicki
Od lewej Anna i
Irena Chełmickie przed pałacem Raczyńskich
Wieczór w gronie Nałęczów, w domu Ireny i Janusza Chełmickich Opracowanie: Ludwik Chełmicki.
15 sierpień 2009 rok
Chełmiccy w Dobrzyniu n/Wisłą.
|
|